niedziela, 14 sierpnia, 2022
Google search engine
Strona głównaZapach świeżego pieczywa, czekolady lub lawendy10 leczniczych właściwości olejku geraniowego

10 leczniczych właściwości olejku geraniowego

Geranium, inaczej anginka albo anginowiec, należy do tej samej rodziny co pelargonie. Nasze babcie wkładały listki geranium do ucha, gdy zaczynało boleć lub do nosa, gdy nie dało się oddychać. Jak się okazuje, geranium i olejek z tej rośliny mają wiele innych leczniczych zastosowań.

Eteryczny olejek geraniowy pozyskuje się w procesie destylacji liści geranium. Służy do leczenia osłabienia, nadwagi i otyłości, różnego rodzaju bólów, zaburzeń seksualnych, obniżonego libido, cellulitu, żylaków i hemoroidów. Normalizuje cykl miesiączkowy. Stosuje się go w profilaktyce chorób onkologicznych.

Właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze
Stymuluje układ odpornościowy. Inhalacje olejkiem z geranium efektywnie walczą z infekcjami grzybiczymi, wirusowymi i bakteryjnymi. Przydatne są w terapii dolegliwości górnych dróg oddechowych, grypy, przeziębienia, kaszlu, kataru, zapalenia zatok i migdałków. Olejek pomaga również na infekcje skórne: trądzik, wypryski, egzema, łupież, owrzodzenia i oparzenia, a także opryszczka.

Olejek geraniowy jako antydepresant
Łagodzi stany depresyjne, lękowe i napięcia nerwowe. Uspokaja. Uśmierza towarzyszące im bóle neuralgiczne. Dodaje energii. Skutecznie niweluje wahania nastrojów pojawiające się przy menopauzie.

Zapach olejku na odświeżenie
Olejek z geranium ma silny, słodki i trwały zapach kwiatowy. Przypomina trochę zapach olejku różanego, dlatego często wykorzystuje się go do fałszowania tegoż różanego, drogiego olejku. Geraniowy olejek reguluje produkcję sebum i działa bakteriobójczo. Te jego właściwości wspomagają pozbywanie się nieprzyjemnej woni ciała.

Lek na blizny
Blizny szybciej się goją, gdy regularnie wciera się w nie olejek z geranium. Blizny bledną, gdyż olejek poprawia krążenie krwi i pigmentację skóry.

Lek moczopędny
Jest naturalnym diuretykiem. Wspomaga detoksykację ciała. Usuwa z niego sole kwasów żółciowych, metale ciężkie czy mocznik. Wspiera gospodarkę wodną organizmu. Olejek zmniejsza obrzęki, np. powstałe na skutek gromadzenia nadmiernej ilości wody w okresie przedmiesiączkowym.

Olejek z geranium na wzmocnienie
Reguluje pracę gruczołów wewnętrznych, które odpowiadają za właściwe ilości hormonów. Wówczas organizm prawidłowo funkcjonuje. Olejek wzmacnia układ nerwowy, oddechowy, trawienny, wydalniczy i krążenia.

Regulator krążenia krwi
Olejek geraniowy reguluje krążenie krwi i wspiera jej krzepnięcie (poprzez zwiększanie zdolności krwi do koagulacji). Dzięki olejkowi uszkodzone naczynia krwionośne obkurczają się. Według niektórych źródeł inhalacje olejkiem geraniowym pomagają obniżyć ciśnienie.

Olejek na bóle reumatyczne
Geraniowy olejek łagodzi ból przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Pomocne są okłady przykładane na miejsca zajęte chorobą. Bóle reumatyczne zmniejsza także nalewka z geranium. Wciera się ją w skórę. Rozgrzewając skórę, przynosi ulgę w bólu.

Środek ściągający i uelastyczniający
Skóra, mięśnie i naczynia krwionośne obkurczają się. Olejek nakładany na ciało dodaje mu jędrności i opóźnia moment wystąpienia zmarszczek. Dzięki olejkowi prawdopodobieństwo pojawienia się krwotoku jest mniejsze. Gdy już do niego dojdzie, gojenie się trwa krócej.

Preparat przeciwko insektom
Olejek z geranium jest składnikiem wielu środków do odstraszania insektów. Dyfuzja olejku chroni w lecie dom przed nalotami much.

Aromasens.pl
Aromasens to vortal informacyjny bazujący na wiadomościach z zakresu marketingu zapachowego – nowoczesnej gałęzi marketingu opartej na uniwersum zapachów.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments