10 porad, jak dobierać olejki eteryczne

0
525
jak dobierać olejki eteryczne

Jak dobierać olejki eteryczne? Na co zwracać szczególną uwagę? Które są najlepszej jakości? Gdzie je kupować? Po co czytać etykiety? Poniższe zestawienie daje odpowiedzi.

Na rozluźnienie, depresję, na schorzenia układu oddechowego, pokarmowego, na bezsenność i brak energii. Zastosowań olejków eterycznych jest mnóstwo. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

1. Nazwa olejku
Powinna zawierać słowo „olejek” i łacińską nazwę rośliny, z której uzyskano ekstrakt. Jeśli olejek pozyskano z kilku odmian rośliny, musi być ona podana, np. olejek mięty pieprzowej, olejek z grejpfruta białego.

2. Opakowanie olejku eterycznego
Większość olejków jest wrażliwa na światło. Dlatego powinny być przechowywane w ciemnej (ewentualnie bursztynowej) szklanej buteleczce, która lepiej chroni zawartość. Wówczas nie utleniają się pod wpływem promieniowania UV i nie reagują z plastikiem. Gdy butelka jest przezroczysta, olejek jest prawdopodobnie syntetyczny.

3. Część rośliny, z której pozyskano olejek
Opakowanie musi dać odpowiedź, z jakiej części rośliny otrzymano olejek. Powinna być typowa dla konkretnego gatunku (kwiat, liść, łodyga czy korzeń), np. olejek cynamonowy z kory, olejek grejpfrutowy z pestek.

4. Certyfikaty i gwarancja zgodności z normami
Wiarygodność olejku podnosi informacja o przyznanych certyfikatach, np. FEMA, EOA, ISO, IFRA, F.P. Ponadto olejki powinny posiadać atest wydany przez Zakład Badania Żywności i Przedmiotów Użytku (symbol atestu PZH).

5. Etykieta
Powinna zawiera termin ważności, nazwę i adres producenta, kraj pochodzenia olejku lub rośliny, atest PZH lub Ministerstwa Zdrowia, wskazania i przeciwwskazania do stosowania.

6. Cena olejku
Cena sugeruje, czy dany olejek jest dobry. Bardzo tani produkt nie gwarantuje, że jest bezpieczny i wysokiej jakości. Tańsze ekstrakty mogą być pozyskiwane syntetycznie, zanieczyszczone lub mieszane z innymi. Jeśli olejek posiada wszystkie certyfikaty, jest znacznie droższy. Co więcej, do produkcji jednego flakonika potrzeba nieraz kilku ton rośliny i stąd wysokie ceny.

7. Sposób uprawy rośliny
Ważne, by olejki nie były zanieczyszczone pestycydami. Dlatego najlepiej kupować te z logo „AB”, które są uprawiane ekologicznie w krajach Unii Europejskiej i które gwarantują najwyższą jakość olejków. Poza tym czasami można spotkać się z olejkami „wild crafted”. Otrzymuje się je z roślin dziko rosnących, więc możesz być pewny, że ich nie opryskiwano.

8. Metoda ekstrakcji
Ta informacja upewni nas, że olejek nie został czymś dodatkowo skażony (syntetykami, tłuszczami, alkoholami), czy destylacja była wysokiej jakości, czy był natleniony i odbarwiany.

9. Miejsce kupna
Zawsze kupuj olejki ze sprawdzonych źródeł i sprzedawców. Najlepiej w sklepach zielarskich, ekologicznych, aptekach, dobrych drogeriach, specjalistycznych sklepach internetowych czy bezpośrednio od producenta. Nie zaopatruj się w nie na bazarach. Takie olejki mogą być rozcieńczane i złej jakości. Nie będziesz miał wtedy gwarancji, że Ci nie zaszkodzą.

10. Zaufanie własnym upodobaniom
Ufaj sobie i swoim upodobaniom. Kupuj tylko takie olejki, których zapach Ci się podoba i które Cię nie drażnią.