zapach strachu

Właściciele psów często twierdzą, że ich pupile współodczuwają ich emocje. Teraz wydaje się, że to powiązanie międzygatunkowych uczuć jest prawdziwe. Psy potrafią wyczuć stan emocjonalny człowieka i poczuć się tak samo.

Do tej pory nauka dała dowody na to, że psy widzą i słyszą oznaki ludzkich emocji. Ale nikt nie badał, czy psy są w stanie odbierać wskazówki węchowe.

Sygnały zapachowe

Biagio D’Aniello z University of Naples „Federico II” we Włoszech i jego zespół sprawdzali, czy psy potrafią wywąchać ludzkie emocje wyłącznie z sygnałów zapachowych. W tym celu przeprowadzili eksperyment.

Eksperyment

Ochotnicy mieli oglądać filmy, które wywoływały w nich strach, szczęście lub neutralne emocje. Badacze zebrali próbki ich potu. Potem naukowcy zaprezentowali próbki zapachów domowym psom i monitorowali ich zachowania oraz akcję serca.

Zapach strachu wpływa na emocje psów

Psy wystawione na próbki strachu wykazywały więcej oznak stresu niż te osobniki, które wąchały szczęśliwe i neutralne próbki. Miały również wyższe tętno, częściej szukały kontaktu z właścicielami i mniej się integrowały z obcymi osobami.

Różne kanały sensoryczne

Zawsze wiedzieliśmy, że psy zbierają informacje o swoich opiekunach za pośrednictwem różnych kanałów sensorycznych. […] Jednak nie było łatwo określić, które kanały uruchamiają się w konkretnych sytuacjach – wyjaśnia Marta Gacsi z Eotvos Lorand University w Budapeszcie.

Analiza D’Aniello sugeruje, że ludzie nieświadomie przejmują kontrolę nad emocjami swoich psów poprzez uwalnianie zapachów.