poniedziałek, 30 stycznia, 2023
Google search engine
Strona głównaZapach na wesela i aromaty ŚwiątNowe odkrycie – olejek rozmarynowy może poprawić pamięć roboczą u dzieci

Nowe odkrycie – olejek rozmarynowy może poprawić pamięć roboczą u dzieci

Już nie tylko u osób starszych, ale też u dzieci. Wystawienie dzieci na działanie eterycznego olejku rozmarynowego może znacznie poprawić ich pamięć roboczą.

To jeden z wyników badań, które 4 maja 2017 roku przedstawili dr Mark Moss i Victoria Earle z Uniwersytetu Northumbria. Swoje obserwacje wygłosili podczas konferencji British Psychological Society Annual Conference w Brighton.

Poprzednie badania doktora Mossa skupiały się na wpływie olejku rozmarynowego na zdrowe osoby dorosłe. Analizy wykazały, że olejek poprawia u takich osób funkcjonowanie poznawcze. Idąc tym tropem, badacz chciał sprawdzić, czy podobne efekty da się zaobserwować u dzieci w wieku szkolnym.

Testom poddano 40 dzieci w wieku 10-11 lat. Dzieci wykonywały różne zadania umysłowe. Jedna grupa siedziała w pomieszczeniu, w którym przez 10 minut rozpylano olejek rozmarynowy, druga zaś w pokoju bez zapachu.

Dzieci podchodziły do badania pojedynczo. W trakcie testu siedziały przy stole naprzeciwko badaczki. Kobieta przedstawiła się i wygłosiła formułkę: „Jesteś tu po to, by zagrać w gry pamięciowe. Proszę, nie denerwuj się i staraj się jak najlepiej zapamiętać to, o co cię proszę”.

Analiza dowiodła, że dzieci z perfumowanego pokoju otrzymały znacznie wyższe wyniki niż dzieci z pokoju bezzapachowego. Test na przypominanie sobie słów dał największą różnicę w punktacji.

Odkrycie pary naukowców daje szansę na to, by w prosty sposób usprawnić pamięć roboczą, która wiąże się z osiąganiem słabych wyników szkolnych.

Aromasens.pl
Aromasens to vortal informacyjny bazujący na wiadomościach z zakresu marketingu zapachowego – nowoczesnej gałęzi marketingu opartej na uniwersum zapachów.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments